
Progresivní ekonomika
Nesmíme položit ekonomiku na oltář obětí epidemie. Budu žádat daňové prázdniny, podporu domácí spotřeby a znalostní ekonomiky.
Stát nesmí položit ekonomiku na oltář obětí epidemie. Další existence veřejného života včetně fungujího sektoru služeb je klíčově důležitá pro udržení zaměstnanosti a životní úrovně. Pokles životní úrovně by způsobil předčasná úmrtí desetitisíců občanů ČR. Korelace mezi věkem dožití a životní úrovní je statisticky velmi významná.
Plošné zákazy jsou selháním státu
Plošný zákaz poskytování služeb je pro mne neakceptovatelným zásahem do lidských práv. Svobodná povolání a občany, kteří se rozhodli být na státu nezávislí musíme umět ochránit, jsou pilířem občanské společnosti a demokracie. Ponecháme-li rozvoj ekonomiky na umu a kreativitě lidí a nebudeme-li jim házet klacky pod nohy, dočkáme se silné, odolné a soběstačné ekonomiky.
Podpora a předvídatelné podnikání
Stát by měl pomoci překlenout potíže podnikatelů z období jara 2020, ale další státní podporu minimalizovat stejně jako minimalizovat státní zásahy do podnikání. Nastavená pravidla podpory a opatření musí být neměnná a spravedlivá, tak aby bylo podnikání předvídatelné.
Spotřebu nastartují daňové prázdniny
Pro nastartování spotřeby podporuji masivní daňové prázdniny kryté vydáním státních dluhopisů.
Byrokracie ničí kreativitu a škodí nám všem
Měli bychom vytvořit speciální analytickou skupinu, která by měla za úkol identifikovat a snižovat byrokracii v podnikání. Neúnosnost současného rigidního přístupu se projevuje právě v době krize. Cílem by měla být bezbariérová ekonomika.
Dialog s podnikateli, osvěta
Jakákoliv regulace provozů musí být prováděna nejlépe edukativní formou a zpřísňováním hygienických předpisů, nikoliv omezováním a vypínáním provozů jako takových. Stát může vznést přísnější nároky na specifické služby, což pravděpodobně povede k jejich zdražení, nikoliv však k jejich nedostupnosti nebo úplnému výpadku.
Zahrnutí externalit do daňové sazby
Navrhuji vést celospolečenskou diskusi o zásadní restrukturalizaci nepřímých daní. Potřebujeme vyčíslit, jaké j́sou společenské dopady konkrétních služeb a produktů (externality) a tyto promítnout do daňové sazby. Přirozeným způsobem tak zvýhodníme produkty a služby, které redukují celospolečenské náklady na udržování životního prostředí a zdravotního systému země a v současné situaci také zvládání epidemie SARS-CoV-2.
Znalostní a čistá ekonomika
Formou daňových úlev chci podporovat zejména ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou, zaměřující se na implementaci moderních technologií a vysokým podílem výzkumu a vývoje. Upřednostním zejména ekologické nízkoemisní, nízkoodpadové a cirkulární technologie.
Maximální digitalizace ekonomiky je cestou k úsporám nákladů i životního prostředí. Ekonomika budoucnosti by měla stavět na sdílení služeb, dopravě zboží za zákazníkem a měla by pracovat s externalitami jako nákladovou položkou.
Zrušení EET, zbytečných bariér a složité byrokracie je cestou k ekonomice svobodné a otevřené. Takové, která chrání menší a střední podnikatele před monopolizačním apetitem gigantů.
Ekonomika by měla být:
Nízkoemisní (zaměření na čisté a distribuované zdroje energie).
Nízkoodpadová a cirkulární (minimalizace produkce odpadů, opakované užití odpadů)
Digitální (informace je ekologická a levná, fyzický pohyb zboží, osob, informací drahý)
Sdílená (sdílené užívání zdrojů, podpora autonomní mobility)
Udržitelná (zahrnutí externalit; kvalita, flexibilita a decentralizace, méně výkon)
Ekologická (minimalizace znečištění, umělých zásahů do krajiny)
Znalostní (ekonomika s vyšší přidanou hodnotou)
Autonomní (náhrada těžkých pracovních pozic automatizovanými systémy)
Humánní (zkrácení pracovní doby, delší dovolené, více času na děti, rodinu, relax)
Svobodná (ekonomika bez EET)
Bezbariérová (ekonomika umožňující levné zapojení se s minimem prostředků a času)
Jednoduchá (ekonomika bez administrativních bariér, s jednoduchými daněmi)