Svoboda je i o výběru potravin!

Neomezený přístup k zahraničnímu zboží byl jeden hybných momentů společenských změn v roce 1989
Neomezený přístup k zahraničnímu zboží byl jeden hybných momentů společenských změn v roce 1989

K návrhu na omezení potravin z dovozu se k ANO a SPD připojili poslanci KSČM a Trikolóry. Nepřekvapivě. Ale také ČSSD, ODS a KDU-ČSL! A to je na pováženou. Svůj podpis připojili například Marian Jurečka (KDU-ČSL), Václav Klaus (Trikolóra), Jan Birke (ČSSD) nebo Jaroslav Martinů (ODS). Co je to za zvláštní koalici?

Ti všichni se chtějí vracet do minulosti a udělat z nás opět skanzen Evropy. Zásadně nesouhlasím, aby někdo rozhodoval za svobodné občany, co chtějí konzumovat. Doufal jsem, že tohle zastaralé  myšlení už vymizelo, ale jak vidno, u části opozice přetrvává. A to mne docela děsí.

Místo abychom šli cestou vylepšování tržního prostředí a daňových pobídek, moderních pěstebních technologií, zahrnování externalit do ceny zboží, půjdeme cestou minulosti, tedy budování bariér, protekcionismu na úkor druhých a zákazníka. Reakce okolí bude rychlá a nepříjemná. Před čechy se budou zavírat nejen hranice, ale také obchody. Jakákoliv omezení mohou být navíc tuto zimu velmi nepříjemná, ve světě se zvyšují ceny potravin a obchodní omezení. Nepotřebujeme tento trend ještě zhoršovat. Reciproční opatření nás jako otevřenou ekonomiku mohou velmi bolet.

Nepříjemně mne přitom zaskočila účast poslanců KDU-ČSL a ČSSD. V případě KDU-ČSL dokonce jejího předsedy. Co přijde na řadu příště, naše ústava? A jak šlechetná budou zdůvodnění. Krapet izolacionismu, krapet ochranářství, trochu zelené demagogie, hodně populismu a tmářství. A kdo se zastane naší svobody? Zřizujeme si stát proto, aby nás omezoval? Aby zavíral hranice před zahraničním zbožím?

Věřím, že občané chtějí sami rozhodovat o tom, zda budou podporovat místní produkci a že, je-li kvalitou srovnatelná, jí dají přednost. A tak doufám, že svůj názor na svobodu výběru potravin vyjádří u volebních uren. To je místo, kde se o ní rozhoduje. To je i důvod, proč kandiduji do Senátu. Nechci, aby výdobytky Sametové revoluce pomalu likvidoval plíživý návrat starých časů. Prosím pamatujte si, kdo je tu opozice a kdo je ochoten si s našimi svobodami tak nepěkně zahrávat.

Odkazy

  • https://echo24.cz/a/SB9pa/obchody-by-mely-prodavat-az-85-procent-ceskych-potravin-navrhuji-poslanci