Sdílím sny mladých

25.09.2019

Tak co říkáte na Gretu? Že po zborcení dopravních bariér, informačních bariér, genderových bariér se nám bortí i generační bariéry? Že na valném shromáždění může vystoupit 16-leté děvče a promlouvat k váženým lidem s nepoměrně většími životními zkušenostmi a často mandátem milonů voličů?

Zahoďte předsudky. Předsudky, že je to nepatřičné, že politici jsou darebáci, vysvlékněte celé to aranžmá do hola až na pravou podstatu té věci. V nemalé části světa, zejména té, která má máslo na hlavě nejvíce, panují demokratické poměry. Politici dělají to, co chceme my voliči. Jak tedy nepřijít o demokracii a nepřijít o planetu?

Asi to bude chtít začít u každého z nás. Jenže tady jsme opět u slavného problému obecní pastviny. Jsem přesvědčen, již dlouho, že tato doba nepotřebuje politiky, leč kazatele. Nepotřebuje nové zákony, ale osvětu. Nepotřebuje izolaci, ale sdílení. Zkušeností, osudů, příkladů, technologií, ochotu postavit se smělým plánům. Sdílení snů napříč generacemi, pochopení druhých a jejich obav.

Generace před námi snily o cestách na Měsíc a na Mars a k blízkým hvězdám. Naše generace snila o svobodě. Máme ji a jak s ní naložíme? Generace mladých sní o zdravé planetě. Každá generace má své sny a plány, a my jim je nesmíme brát. Ale nesmíme se ani připravit o svobodu, kterou jsme těžce nabyli. Jak to dokázat?

Pojďme mladé zapojit v maximální míře do politického dění, aby na nás nemohli ukazovat prstem, ale převzali kus své odpovědnosti za svůj život. Ono se to nezařídí samo. A já nechci žít ani jako svobodný dusící se občan, ani jako otrok v rajské zahradě. Nesnáším distopie a doufám, že nás nečekají. Musíme to společně vymyslet.

Proto je cílem mého působení v politice a také kandidatury zapojit mladé do politiky. Proto jsem založil Pirátskou stranu, protože politika se dělá pro budoucnost mladých a s mladými. Pozvěme všechny Gréty a řekněme jim: "Teď máte možnost přijít s takovými návrhy, které v horizontu času naleznou odezvu u většiny z nás. V souladu s demokratickými poměry. A my Vám v tom pomůžeme, protože chápeme naléhavost Vašeho rezonujícího sdělení.". A věřte, že když sleduji mladé Piráty okolo sebe, je zde už hodně takových, kteří tento vzkaz pochopili. Přidejte se k nám.