Administrativní lhůta 1 den?

Stav legislativní nouze zvyšuje riziko přijímání právních zmetků
Stav legislativní nouze zvyšuje riziko přijímání právních zmetků

Podnikatelé vědí, že musí do 8 dnů ohlásit personální změny příslušné Správě sociálního zabezpečení. Tato lhůta byla považována za hraniční. Každý podnikatel by vám řekl, že je nemyslitelné ji dále zkracovat.

Bohužel v rámci projednávání zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení (sněmovní tisk č. 860, viz odkaz ke stažení), byl poslankyní Hanou Aulickou Jírovcovou (KSČM) načten pozměňovací návrh, na jehož základě dochází ke změně lhůty na následující pracovní den.

Tento zákon posléze prošel Sněmovnou a Senátem, aniž zazněla informace o tom, že předloha zkracuje lhůtu pro evidenci zaměstnanců. Na vině je stav legislativní nouze, který umožňuje projednávat zákony ve zkráceném jednání.

Uvedená restrikce má nabýt účinnosti 1. září 2020. Doufám, že se tak nestane a v mezičase bude tato změna zrušena. Uvedený případ je memento pro všechny legislativce, aby nezneužívali stavu legislativní nouze k řešení případů, ke kterým nebyl nikdy určen. V tuto chvíli musí stát podnikatelům od administrativy ulevovat a ne jim ukládat nesmyslné administrativní lhůty.

Je to i výstraha pro mne samotného. Rešerše legislativních materiálů je naprosto klíčovou kompetencí poslance a senátora. Budu-li voliči do Senátu vyslán, pak budu v souladu s demokratickým minimem Pirátské strany https://www.pirati.cz/program/dlouhodoby/minimum/ důrazně dbát na analýzu a znalost předkládaných materiálů.

Odkazy

  • https://www.investujeme.cz/tiskove-zpravy/zakon-ktery-mel-zamestnavatelum-ulevit-v-platbe-socialniho-pojisteni-vyrazne-zkomplikuje-prijimani-novych-zamestnancu